Přeskočit na obsah
Home » Blog » Věž kostela sv. Valentýna se vznášela nad novosedlickými střechami

Věž kostela sv. Valentýna se vznášela nad novosedlickými střechami

NOVOSEDLICE – Vidět kostelní věž, jak se vznáší nad domy a ulicemi, se nepodaří každý den. V Novosedlicích jste se mohli stát svědky zajímavého přesunu čtyřtunové sanktusníkové věžičky kostela sv. Valentýna ve čtvrtek 29. září. Nová věž, kterou pracovníci litoměřického Tesařství Oravec vyráběli několik měsíců, putovala konečně na střechu. Zdeněk Oravec přiznal, že dny před termínem jejího vyzdvižení toho moc nenaspal. „Nevím, jak to dopadne,“ prohlásil hned ráno s neskrývanými obavami.

Snímek z února, kdy se věž dokončovala.

Věž se musí zvednout na první dobrou

„Věž se vyráběla kompletně celá na zemi, přesně podle kopie té původní, která už byla totálně dožilá. Tím, že se stavba montovala dole a byla obehnaná lešením, byl k věži perfektní přístup ze všech stran. Dost jsme si tím práci ulehčili. Teď ale máme hrůzu z toho, až ji zvedneme ze země, jestli nám nezačne plavat, točit se, tancovat, fakt nevíme, jak se zachová. Jdeme vlastně do velké neznámé.“

Kostel sv. Valentýn v Novosedlicích ještě bez věže, probuzený do chladného čtvrtečního rána.

Zdeněk Oravec prostudoval řadu videí, konzultoval zvedání věže s kolegy, ale nikdo z nich údajně ještě podobný postup nepraktikoval. Jedná se proto podle Oravce o jakousi českou premiéru. „Celkově věž váží kolem 4 tun a vysoká je 11 metrů. Největší obavy mám ze zavázání a následného zvednutí. Jak ji nadzvedneme, tak už se nesmí položit, nesmí zpátky na zem a musí jít na první dobrou nahoru. Hodně pomalu, nesmí se s tím cukat. No, řeknu vám, dva dny jsme nespali.“

Zleva: novosedlický místostarosta Štěpán Türb a majitel tesařské firmy Zdeněk Oravec.

Věž skrývá tubus se vzkazem budoucím generacím

Celá stavba nové dřevěné věže je podle Oravce čepovaná, kolíkovaná, provedená dubovou technologií přesně podle přání památkářů. Veškeré použité dřevo je opracované, byly stržené hrany a ve věži je usazený i opravený zvon. „Dali jsme ho tam až teď, když byl snadnější přístup k jeho zavěšení. Zatím jsme do věže neinstalovali sítě proti holubům, protože holé nohy lucerny přijdou ještě oplechovat.“

Poznámka: Lucerna je otevřený prostor pod kupolí a slouží jako zdroj přírodního světla. U věží, které nemají nahoře báň, slouží rovněž jako zastřešení okulu, což je otvor na vrcholu kopule. Jinak má spíše dekorativní význam.

V části věže zvané cibule byl umístěný tubus se vzkazem pro budoucí generace. „Jsou tam informace v obecné rovině, jaká je doba, jak to tady funguje, ale i některé konkrétní věci,“ upřesnil k jeho obsahu novosedlický místostarosta Štěpán Türb. „Je tam například uvedeno, kdo je prezidentem, premiérem, starostou obce, a nechybí ani zajímavosti o tom, kolik co stojí. Přiložené jsou pohlednice obce, znak, odznaky, zkrátka artefakty, které mohou mít za několik desítek let informační hodnotu pro ty, co tubus najdou.“

Pro zájemce, kteří by chtěli znát přesný obsah tubusu, místostarosta vzkazuje, že informace najdou v místním zpravodaji nebo na stránkách obce. „Ve staré věži, která byla sejmutá, objevil zdejší farář Patrik Murkanič také vzkaz,“ informoval Türb. „Nicméně, ty nalezené věci byly ve velmi špatném stavu. Nebylo možné je přečíst, ani určit, z jaké jsou konkrétně doby.“ Současný vzkaz pro budoucí generace je proto podle místostarosty uložený spolu s artefakty v neprodyšném tubusu, opatřeném ochranou proti vlhkosti a vodě.

Nová věž kostela sv. Valentýna už shlíží na obec

Zatímco pracovníci firmy připravovali úvazy pro věž a jeřáb podkládali prkny, protože okolí kostela je poměrně promáčené, přibývali kolem novosedlické dominanty postupně zvědavci. Přišli místní, kteří chtěli být svědky zajímavého okamžiku, dorazily i děti ze zdejší školy a zastavilo se také několik projíždějících řidičů. Přes počáteční technické zádrhely, jakými byly například nedostatečně dlouhé úvazy, se zhruba po dvou hodinách podařilo novou sanktusníkovou věžičku dostat bez větších problémů na střechu kostela.  

Kostel sv. Valentýna není majetkem obce, ale patří římskokatolické farnosti. Obec Novosedlice, společně s Proboštovem a Dubím, přispívá na jeho postupnou renovaci. Souhrnná částka od jmenovaných samospráv činí ročně zhruba půl miliónu korun. Zbývající náklady do oprav stavby, vedené jako kulturní památka, pokrývají dotace ministerstva kultury. O ty žádá sama farnost. „Je to jedna ze dvou kulturních památek, které v Novosedlicích máme, proto se snažíme s její renovací pomoct,“ poznamenal k financování oprav místostarosta.

Poznámka: Město Dubí a obec Proboštov přispívají na opravy novosedlického kostela i hřbitova. Dubští a Proboštovští vlastní hřbitov nemají. Své nebožtíky pohřbívají právě v Novosedlicích.

Rekonstrukce kostela sv. Valentýna je vzhledem k vysokým nákladům rozdělená do několika etap, rozložených do delšího období. „V současné době jsme nechali vyrobit nové vchodové dveře v hodnotě 270 tisíc korun. Jde o ruční práci a kvalitní dubové dřevo. Jsou krásné, i když osobně bych možná volil větší kování,“ informuje u vstupu do kostela Štěpán Türb. „Uvnitř byla dokončená elektroinstalace, opravené jsou také původní varhany, ze kterých je nyní nádherný nástroj s úžasným zvukem. Na řadě jsou ještě nějaké práce v interiéru, fasáda a samozřejmě bude opravená i sousední zvonička,“ uzavřel k probíhajícím i plánovaným pracem místostarosta.

Video z akce. Vydržte do konce, kde je nafilmováno zvedání věže a její usazování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověřeno MonsterInsights