Když to venku zrovna na piknik v propoceném triku nevypadá, je spousta dalších možností. Příležitostí, jak dětem i sobě dopřát skvělý zážitek. Třeba návštěvou Hasičského muzea v Krupce. To se po pauze, v pondělí 11. května, znovu otevřelo pro návštěvníky.
Můj report bude ovlivněný čistě individuálními pocity. Možná taky nebude až tak objektivní, protože jsem nevyléčitelný blázen do všeho, co vyrobila lidská ruka. Miluju všechno, co nese stopy praktičnosti, které jsou zároveň líbivé a zejména mě uvádějí do úžasu ty „oňuchynky“. Maličkosti, o kterých jeden věhlasný architekt prohlásil, že když chceme najít Boha, najdeme ho v detailech.
Součástky, které by mi mohly dekorovat obývák
Detailů, které jsou k pokoukání je v krupském muzeu hromada. Třeba takové ozdobné nýty. Nebo vymazlená rukojeť páky, či vytepaný nápis do ocelového válce. Úchyty, které tak skvěle padnou do ruky. Ozdobný řetěz, uzávěr nádrže, písty, dřevěná kola. To všechno vytváří celek, který působí jako skvostný šperk.
V podstatě jde o techniku, se kterou si moc nerozumím. Po stránce dizajnové jsem ale schopná si pro vlastní potěchu narvat do obýváku třeba čerpadlo z konce devatenáctého století. (A už bych ten pokoj ničím jiným nekazila.)
Muzeum nabízí zážitek i poučení
Otcem založení hasičského muzea byl krupský hasič Herbert Barták. Myšlenka to byla výživná a návštěvníci výsledek téhle snahy určitě ocení i po letech. Osobně mě překvapila rozloha výstavních prostor a neuvěřitelné množství exponátů. Domeček, který najdete v Husitské ulici hned pod kostelem, se z venku totiž vůbec nezdá.
Ráj pro pány kluky
Při pohledu na ruční stříkačky z konce 19. a začátku 20. století, pocítíte obrovskou chuť stát se hasičem. Kluci nechají po tváři skanout slzu, až uvidí stovky a stovky malých i větších modelů hasičských aut. Rodiče se pobaví, když budou dětem vysvětlovat, k čemu jsou ty gumové masky s chobotem. A jak v nich běhávali branné závody. Třeba budete stejně jako já stát bez dechu a v úctě před velkými koněspřežnými stříkačkami.
Maminy ocení eleganci hasičských uniforem. Celkový dojem pak dotáhnou do konce i domovenky, metály, hasičské přístroje různých tvarů a velikostí. Krupské muzeum se dokonce může pochlubit raritou. Je jí je čerpadlo PS 8 Flader se dvěma vývěvami a motorem DKW z 30. let minulého století. Jedná se o jediný exponát svého druhu v Evropě.
Dopřejte si čas
Hasičské muzeum v Krupce můžete navštívit každý den v době od 9.30 do 17 hodin. Počítejte, že je zde i přestávka od 12 do 12.30 hodin. Vstupné je 40 korun pro dospělého, 25 korun pro děti a studenti s důchodci zaplatí 30 korun. (Teda, když zrovna neprobíhá stop time pro život ve formě opatření vlády.) A jedno doporučení: Dopřejte si na prohlídku dostatek času. Stejně nakonec poznáte, že ho bylo málo.