Duchcovské muzeum otevřelo expozici věnovanou Giacomu Casanovi. Najdete ji snadno. Vchod je vedle průjezdu, který vede do muzea. Vcházet můžete také východem z atria. Až budete v Duchcově, tohle místo určitě navštivte. A jestliže jste z Teplicka, je téměř vaší povinností dozvědět se o legendárním milovníkovi co nejvíc. Zklamaní neodejdete. Věřte mi.
Za vším hledej Valdštejny
Když hrabě Josef Karel Emanuel z Valdštejna přijal nabídku Giacomo Casanovy, že se na jeho duchcovském zámku stane italský světoběžník knihovníkem a současně společníkem, hrabě nejspíš netušil, do jaké míry jeho pobyt rozhýbe vody poklidného městečka. Pověst, na které Casanova z celé své přirozenosti a se zaujetím pracoval, ho začala velmi brzy intenzivně předcházet. V řadách ctihodných mužů všech tehdejších společenských vrstev bychom asi marně pátrali po někom, kdo neznervózněl, když se Casanova usmál na jeho partnerku.
Pokud bychom měli k dispozici vzorek několika málo žen, mohli bychom o schopnostech proslulého svůdníka zapochybovat. Zdokumentované jsou ale celé zástupy milenek. Dívek a žen, které ztrácely srdce, dobrou pověst a často i zdravý rozum ve jménu vášně a nepochopitelné, magické přitažlivosti italského chlápka s orlím nosem. Přitažlivosti, které odolala jen jedna z tisíce.
Casanova byl moudrým mužem
Giacomo Casanova potvrzuje teorii, že s charismatem, před kterým upadají příslušnice něžného pohlaví do kolen, bývá spojen i výjimečný intelekt. Kromě toho, že Casanova hodně cestoval, měl přátele v různých koutech Evropy, vynikal znalostmi z přírodních věd. Ať to byla matematika, chemie, fyzika, ale také alchymie, lékařské vědy nebo astrologie. Z takového objemu znalostí neměl Casanova problém sestavit téma k rozhovoru a ohromit kteroukoli z „obětí“.
Ital z Benátek
Giacomo Casanova se narodil v italských Benátkách v roce 1725. O svém rodném městě tvrdil, že je nejkrásnější na světě. Miloval ale i Duchcov, Prahu, Ústí nad Labem, Litoměřice nebo sousední Teplice, kam jezdíval za přáteli a ano, i za svými milenkami. Odkaz Casanovy neztrácí na intenzitě, stejně jako skutečnost, že se jeho jméno stalo synonymem pro svůdníky na celém světě. O to víc se můžeme radovat z toho, že letos v červnu, v budově duchcovského muzea, otevřela samostatná stálá výstava s názvem Já, Giacomo Casanova.
Duchcov expozice – konečně
Skvěle sestavená expozice přináší nespočet artefaktů, které dokumentují život slavného knihovníka. Dobové fotografie, korespondence, barokní a rokokové kostýmy, nábytek, ale například také nádobíčko, se kterým Casanova prováděl své vědecké pokusy. Odkrývá informace o jeho poslední milence, o ženě, která o něj pečovala v době nemoci. Výstava vám umožní nahlédnout do jeho vášní a fantazie, podepřených mimo jiné i vystavenými pornografickými fotkami z té doby, které jsou před zraky dětí ukryté závěsem. Najdete tu řadu jeho odborných publikací a vědeckých prací, včetně nejznámějšího autobiografického románu Dějiny mého života.
Výstava je interaktivní. Umožní vám například obléknout si některý z kostýmů a vyfotit se v něm. Můžete si vyzkoušet psaní brkem, podobným, jakým psával Casanova a také si to, co napíšete, máte možnost zapečetit voskem s pečetidlem.
Casanovu poznáte víc, než byste možná chtěli
Giacoma Casanovu budete mít v duchcovské expozici jako pod mikroskopem. Dozvíte se o něm věci, které vás překvapí, (možná i trochu šokují), ale zaručeně si dokreslíte své dosavadní představy o jednom z nejznámějších milovníků do mnohem konkrétnějších kontur. A až budete odcházet, pohladíte stejně jako já s úsměvem jeho mozaikový portrét, který vytvořila francouzská umělkyně France Dodin-Cherqui.