DUCHCOV – Jedna z historických staveb v centru Duchcova, Český dům, opráší svoji zašlou slávu. I když se lesk kdysi oblíbeného restauračního zařízení, restaurace Union a později rstaurace Český dům v centru historické části města nevrátí ve zcela původní podobě, jisté je, že budova už nebude za strašáka, jakým dlouhá léta byla.
Rekonstrukce Českého domu
Bývalý Český dům šel k zemi. Toho jste si jistě všimli, když jste ulicí Casanovy nemohli projet. Něco z něho sice ještě ční k podzimnímu nebi, ale moc toho nezůstalo. Vzhledem k žalostnému stavu, v jakém se posledních pár let nacházel, byl radikální řez nevyhnutný.
A jen pro úplnost, havarijní stav Českého domu nejde na vrub města. Objekt měl privátního majitele, který se o objekt řádně nestaral a nechal ho chátrat. Městu po letech vleklých jednání podařilo dům odkoupit. Pět minut po dvanácté.
Zachovají jen základy
Z bývalého Českého domu zůstanou zachované jen základy, zadní stěna směrem do Havířské ulice (pouze do výšky prvního patra) a suterén s klenutými stropy. Celá čelní stěna směrem do ulice Giacomo Casanovy byla stržená.
Vzhledem k tomu, že se objekt nachází v památkové zóně nedaleko duchcovského zámku, musely být některé z původních stavebních prvků zachovány a na práce dohlížejí památkáři.
Vznikne tady multifunkční centrum
Na tom, co z Českého domu zbylo, postaví litvínovská firma Elaplast novou chloubu Duchcovských. Multifunkční centrum s konferečními a jednacími prostory, se sálem a depozitářem muzea. Náklady se od původně plánovaných cca 45 miliónů vyšplhaly k téměř 70 miliónům. Důvodem je současné prudké zvýšení cen stavebních materiálů, ale i prací.
Do jaké míry se jedno z nejnákladnějších investičních děl současné doby Duchcovským podaří budeme moci posoudit možná už v roce 2024. Každopádně, jakékoli řešení bude lepší než nedůstojné odcházení jdnoho ze svědků historie v samém centru města.
Z historieČeský dům byl postavený v roce 1887 jako hotel Union. Ve své době býval vyhlášený společenskými akcemi a výbornou kuchyní. V roce 1908 tady přednášel i T.G. Masaryk. Po převzetí hotelu Janem Vernerem, bylo zařízení přejmenované na Český dům. V provozu pak veřejnosti sloužilo jako restaurace až do revoluce. Krátce před revolucí byl jeho provoz ukončen a objekt od té doby chátral